Depresija Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
kako se vi lijecite od depresije?

Čet Mar 06, 2008 1:34 am od majjamaca

Ja sam mlada,imam 21 godinu,fin posao,dugu vezu,drustvo,treniram,postavljam sebi ciljeve koje trudom ispunjavam,imam razloga da budem uvijek nasmijana i srecna ali nisam...Sad previse sam razdrazljiva,uvijek bih mogla zaplakat,nezadovoljna sam ne znam zasto,osjecam se prazno,neispunjeno isto ne znam razlog,puno se nerviram,sitnice me izbacuju iz takta pa potanem jako tuzna,bezvoljna,imam osjecaj …

Komentari: 4

kako pomoci kad osoba odbija pomoc

Čet Maj 08, 2008 6:11 pm od alex

Ukratko, moja devojka i ja smo u razlicitim gradovima. veza je odlicna, odlicno se slazemo. Brinem se za nju iz sledeceg razloga.
medjutim ona pritisnuta prethodnim teskim problemima, problemima vezanim za nesigurnost na poslu, za siru porodicu itd zatvorila se u sebe nece da razgovara o problemu koji je muci ne vidi resenje zna da je to lsoe medjutim misli da je jedini nacin da se vrati u …

Komentari: 1

Šta je anksioznost?

Sub Sep 01, 2007 6:45 pm od Shone

Anksioznost
Što je Anksioznost?

Ubraja se medu najcesce pshicke poremecaje. Oboljeli zive u napetom iscekivanju da ce se nesto strasno dogoditi. Crne slutnje i zebnja guse radost zivljenja. Ipak, djelotvorna pomoc postoji!


Tjeskoba

Tjeskoba i razliciti strahovi znak su anksioznih poremecaja. Strah i tjeskoba oduvijek su postojali i oni su vazan dio ljudskog postojanja. Normalni …

Komentari: 0

Šta je depresija?

Sub Sep 01, 2007 6:44 pm od Shone

Što je Depresija?

Depresija je bolest raspolozenja koja zahvaca i tijelo i misli.




Najlakse je upoznati depresiju kroz osnovne simptome:

Gotovo obvezni simptom je nedostatak zivotne radosti ili barem smanjenje uzivanja u mnogim aktivnostima u odnosu na period prije bolesti.
Osjecaj tuge ili zalosti koji nije uzrokovan nedavnim gubitkom. Bolesnik se nekada osjeca vise prazan …

Komentari: 0

Traži
 
 

Rezultati od :
 


Rechercher Napredna potraga

April 2024
PonUtoSreČetPetSubNed
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Kalendar Kalendar

Pristupi

Zaboravio sam šifru

Zadnje teme
» Natalie Maines Trained
Uopšteno o Antipsihoticima EmptyČet Dec 19, 2013 1:34 pm od 

» Yuki Kajiura - Yuki Kajiura LIVE Vol.
Uopšteno o Antipsihoticima EmptyČet Dec 19, 2013 11:31 am od 

» kako se vi lijecite od depresije?
Uopšteno o Antipsihoticima EmptySre Mar 02, 2011 1:23 pm od Shorty Jecka

» Kako se osećate danas?
Uopšteno o Antipsihoticima EmptyNed Jun 15, 2008 10:47 pm od Shone

» kako pomoci kad osoba odbija pomoc
Uopšteno o Antipsihoticima EmptyNed Maj 11, 2008 1:01 am od Shone

» Šta Vam pomaže da se smirite?
Uopšteno o Antipsihoticima EmptyPet Mar 28, 2008 1:43 am od Shone

» Anksioznost,Napadi panike,Depresija/kako se izboriti?
Uopšteno o Antipsihoticima EmptyUto Jan 01, 2008 4:45 pm od Shone

» Kako izgleda jedan Vaš dan?
Uopšteno o Antipsihoticima EmptySre Sep 05, 2007 1:38 pm od Shone

» Kako napreduje Vaše lečenje?
Uopšteno o Antipsihoticima EmptySre Sep 05, 2007 1:33 pm od Shone


Uopšteno o Antipsihoticima

Ići dole

Uopšteno o Antipsihoticima Empty Uopšteno o Antipsihoticima

Počalji od Shone Sre Sep 05, 2007 1:18 pm

Antipsihotici jesu lijekovi za liječenje određenih psihoza. Pod pojmom psihoza smatraju se teški duševni poremećaji poput shizofrenije, manično-depresivne psihoze i depresije. Antidepresivima se liječe prije svega depresija i depersivne epizode, ali, također, antipsihoticima se mogu liječiti i neki teški oblici depresije.
Shizofrenija jest teška duševna bolest koja je karakterizirana kroničnim poremećajima mišljenja i afekata, pračena je deluzijama (lažnim vjerovanjima), paranojom, slušnim i vidnim halucinacijama (neobjašnjive vizije, prijeteći glasovi). Osoba često ima nekakvu priču koju samo on razumije, uvjeren je u vlastite sumanute, vidi osobe koje ne postoje, a povezuje stvarne događaje i činjenice sa svojom pričom kako bi sugovornika uvjerio u svoju "priču". Osobe koje boluju od shizofrenije su obično izvanredno natprosječno inteligentne, njihov mozak pokazuje izvanredno jaku aktivnost, međutim, ne može razlikovati stvarnost od zamišljenih ideja. Jednostavno, moždana aktivnost je prejaka da bi se misli vodile logikom.
Razlog nastanka shizofrenije je do danas ostao u magli. Činjenica je da postoji genetska predispozicija za tu bolest, mada i vanjski faktori nisu isključeni.
U fiziološkom pogledu, shizofreničarima je jako pojačana aktivnost dopamina u nekim djelovima mozga. Stoga je cilj svih antipsihotika smanjiti prekomjernu aktivnost dopamina. Zanimljivo je da se simptomi shizofrenije mogu inducirati uzimanjem halucinogena kao što su THC (Cannabis), LSD i sl, dok se antipsihotici mogu primjeniti za detoksifikaciju osoba koje su uzimali takve halucinogene.
Manija se očituje euforijom, grandioznim idejama, povećanom tjelesnom aktivnošću i seksualnom željom te smanjenom potrebom za spavanjem. Osoba je bezrazložno jako dobrog raspoloženja i iznimno velikog samopouzdanja - precijenju vlastite sposobnosti i mogućnosti. Većina maničnih bolesnija doživljava epizode manije koje se smjenjuju s epizodama depresije, pa tada govorimo o manično-depresivnoj psihozi. Kod takvih pacijenata period manije traje kratko dok period depresije traje puno duže.
Shizofrenija i manija liječe liječe se antipsihoticima. Antipsihotici su se pojavili početkom pedesetih godina XX stoljeća (klorpromazin) i umnogome su poboljšavali stanje bolesnika. Zanimljivo je da su slučajno otkriveni, u tijeku potrage za novim antialergicima. Do tada su se pacijenti morali smještati u pretrpane duševne bolnice koje nisu bile nimalo ugodna mjesta. Metode terapije bile su lobotomija, elektrošokovi, vezivanja "luđačkom košuljom", samice obložene mekanim materijalima i sl. Izlječenja se uglavnom nikada nisu postizala i pacijenti bi veći dio života provodili u njima. U principu to su bili svojevrsni zatvori za takve osobe. Međutim, pojavom antipsihotika, stanje pacijenata na terapiji antipsihoticima vidno se poboljšavalo, pacijenti više nisu morali biti u duševnim bolnicama, nego su bili na kućnom liječenju. To je dovelo do pada broja pacijenata u bolnicama i resocijalizacijom dobrih djela istih.

Mehanizam djelovanja antipsihotika je vezanje i blokiranje dopaminskih serotoninskih, noradrenalinskih i nekih drugih receptora u mozgu (tj. blokada funkcije tih neurotransmitora). Međutim, iako se efekt blokade receptora brzo postiže, na poboljšanje stanja pacijenta se mora čekati više tjedana, pa čak i 6 mjeseci. Za sve to vrijeme pacijent uzima antipsihotike. Stoga se vjeruje (nije dokazano) da je ta blokada receptora samo trenutni učinak, dok vremenom dolazi do drugačijih, pa možda i strukturnih i dalekosežnih promjena u mozgu pacijenta, nakon čega dolazi do oporavka.
Shone
Shone
Admin
Admin

Broj poruka : 67
Godina : 41
Datum upisa : 01.09.2007

https://depresija.serbianforum.info

Nazad na vrh Ići dole

Nazad na vrh

- Similar topics

 
Dozvole ovog foruma:
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu